11 maja 2024r. Imieniny: Igi, Miry, Lwa
Gospodarz strony: Andrzej Dobrowolski     
 
 
 
 
   Starsze teksty
 
Łukasz Korycki o kosztach komunalnych w Garwolinie.

 Na stronie Wirtualnego Garwolina Łukasz Korycki zrelacjonował ogólnopolski ranking kosztów utrzymania w 339 miastach Polski.

 Garwolin ma w tym notowaniu jedne z najniższych podatków od nieruchomości. (Tylko 2 miasta mają niższe.) Brawo!

 Niestety odwrotnie jest z kosztami używania sieci wodno-kanalizacyjnej, nasze Miasto ma 337 miejsce - jest bardzo drogo. To zapewne - choćby w części - skutek posiadania przez nas dość dużej i nowoczesnej oczyszczalni ścieków, nie tylko obsługującej Avon, ale i gotowej do obsługi ewentualnych nowych fabryk. Domyślam się, że przy niedawnej modernizacji oczyszczalni ścieków zastosowano unijne, bardzo wysokie standardy ekologii co podraża jej usługi. To pokazuje jak narzucenie zbyt wysokich wymagań biednym społecznościom hamuje ich rozwój i tempo doganiania poziomu Niemiec i Francji. A Polacy kochają UE nie widząc związku między jej prawami a życiem. W komentarzach do tekstu pada sugestia związku cen wody miejskiej z istnieniem pływalni, ale jest anonimowa i nieuzasadniona argumentami.

Wysoko obciążają nas również koszty wywozu i utylizacji śmieci po tym, jak państwo polskie zaprowadziło monopol obsługi finansowany z podatku śmieciowego.

 Ironią losu jest fakt, że mieszkańcy Garwolina w referendum basenowo-śmieciowym z 2010 roku w 60%-owej większości poparli ideę wprowadzenia miejskiego podatku śmieciowego, i choć burmistrz nie wykorzystał tego do samodzielnego wprowadzenia tego podatku, a został on potem wprowadzony odgórnie w całej Polsce, to jednak podniecona miejska demokracja sama przemówiła za drogim systemem wykluczającym konkurencję. Tylko krytycyzm wobec demokracji zdejmuje odpowiedzialność z zagubionych, zdezorientowanych ludzi podejmujących złe decyzje a przenosi je na socjomacherów sterujących ich nastrojami.

 O ile w najtańszym wg rankingu Zambrowie komunalne koszty roczne rodziny to 1610 zł, to u nas 4265 zł. W zestawieniu pięciu opłat komunalnych, łącznie z kosztami miejskiego transportu publicznego (którego na szczęście w Garwolinie nie ma [;-)- a prywatne busy są od niego zgodnie z prawem Sawasa przynajmniej 40% tańsze) Garwolin ma 305 miejsce w rankingu.

 Internauci komentujący emocjonalnie tekst Łukasza Koryckiego nie podpisują się imionami i nazwiskami. Życie obywatelskie zamarło.

                                                                                                              Andrzej Dobrowolski

 

.